altınotu
Tarih : 10 Ekim 2012 Çarşamba

Vostok Gölü Antarktika

vostok gölü
Dünyanın en ilginç gölü denilebilir Vostok gölü hakkında, çünkü Antartktika kıtasında 4000 metre buzulların altında saklı olan Vostok Gölü, bundan 15 mil yıl veya 20 milyon yıl önce üzeri buzullar ile kaplanmaya başladığından dolayı o zamandan beri atmosfer ile teması kesilen bir göldür.

Vostok gölünün özellikleri

Vostok gölünün rakımı eksi 500 metredir, yani 500 metre denizden daha aşağıdadır. Üzerinde bulunan buzulun rakımı 3500 metreden biraz azdır. Yani gölün üzeri 4000 metreye yakın buzul tabakası vardır. Göl 250.000 metre uzunlukta 50.000 metre genişlikte devasal büyüklüktedir.

Vostok gölünün keşfi

Rus amerikan birim adamları gölün üzerindeki buzullardan sondaj yaparak göle ulaşmaya çalışıyorlar. 2012 tarihinde Rus bilim adamları gölün üzerindeki tatlı su buzullarına kadar ulaştılar.

Bağlantılar

Vostok gölü kesitini görüntüle, Vikipedi Vostok Gölü hakkında bilgi,  Yerbilimleri.com da Buzuldaki sondaj Vostok gölüne vardı, Google haritalarda Vostok İstasyonu Antarktika, Panoramio Vostok Gölü resimleri.

Vostok Gölü ile ilgili Google da en çok yapılan aramalar: vostok gölü son durumantartika vostokvostok gölü nedirdünyanın en soğuk yeri vostok gölü
Etiketler
Paylaş
Facebook yorumları
Google + yorumları